A fiatal búza friss leve a teljes életet hordozza magában, tele van természetes vitaminokkal, ásványi anyagokkal, enzimekkel, könnyen feldolgozható fehérjeforrás, és rengeteg klorofill, ami az életerő tárháza. Ann Wigmor írja róla: „A búzafű talán a létező leghatásosabb és legbiztonságosabb gyógyító segédlet, nem azért, mert elpusztítja a baktériumokat vagy a rosszindulatú sejteket, mint egyes gyógyszerek, hanem mert az egész testet képes megerősíteni az immunrendszer támogatásával.”
Hogyan erősítheted az immunrendszered és ezzel egészséged?
A halál a belekben lakozik – tartja a mondás, és nem véletlenül. Táplálkozásunk nagymértékben kihat az egészségünkre.
Fontos milyen táplálékokat fogyasztunk és azokat a szervezetünk hogyan tudja feldolgozni. Ez egy állandó körforgás, melyben nincs kezdet és nincs vég, hiszen folyamatosan hatnak egymásra. Ha az ételeink nem tartalmaznak könnyen emészthető fehérjéket, rostokat, nyomelemeket, enzimeket, vitaminokat, ásványi anyagokat, nem megfelelő időpontban, párosítással, mennyiségben esszük őket, akkor a testünk nehezen tudja őket megemészteni. Ha nem tudjuk megemészteni, akkor az, amiért esszük az ételeket – amiket az előbb felsoroltam – nem tudnak hatni, tehát nem táplálják a sejtek, szövetek, szervek működését, egyszerűen úgy fogalmaznám, hogy nem az életet támogatják, akkor elindul az öregedés folyamata, a test haldoklása. Ez tarthat igen hosszan is, akár több évtizeden keresztül, aztán egyszer csak bekövetkezik a fizikai test halála, amikor már „jártányi ereje” sincs arra, hogy lelkünket szolgálja tovább.
Mi határozzuk meg mennyiszer betegszünk meg és milyen életminőséget élünk.
Otto Warburg Nobel díjat nyert azzal a felfedezésével, hogy megállapította, hogy a rák kialakulásának egyik fő oka a szervezet elsavasodása. (1931-ben megállapította, hogy a sejtek oxigén hiányos állapota miatt legyengült sejtlégzés okozza a rákot. Megfigyelte azt is, hogy a ráksejtek oxidációs aktivitási szintje alacsony, ami erjedést okoz, ez pedig csökkenti a sejtek pH-értékét, így savasodik a szervezet. De ne keverjük össze a savas gyomrot a vér lúgosságával 7,3-7,45! A vérünknek enyhén lúgosnak kell lennie, a gyomorban meg fontos, hogy megfelelő gyomorsav termelődjön, egyébként ez az egyetlen sav, amit a szervezet maga állít elő, az összes többi az anyagcsere terméke és a test igyekszik tőle a leggyorsabban megszabadulni, ha tud!
Ma már sokan mérik a test rezgésszámát, és a következő megfigyeléseket tették: míg az egészséges emberi test rezgése 70 MHz, addig a rákos sejtek 40MHz körül rezegnek. Az ételek közül a csíráknak a legmagasabb a rezgésszáma 150-250 MHz, a főtt és sült ételeknek 50MHz, a vitaminok és étrend kiegészítők 10 MHz, a bontott, hűtőpultban kapható csirkének 5 MHz.
Milyen anyagok vannak a búzafűlében és a csírákban, élő ételekben melyek segítik a szervezet lúgosságát, ezzel megfelelő oxigénhez és a megfelelő töltésű részecskékhez juttatva a szerveinket, sejtjeinket? A folyamat összetett, éppen ezért szerintem nem lehet belőle kiragadni dolgokat, még ha a jobb megértés miatt néha ezt meg is tesszük, de az embert szinergiák összességének kell tekintenünk.